Results 1 to 3 of 3
    Status
    hasznosimre's Avatar
    Szerkesztő
    Hozzszlsok
    27.404
    Halott Tmim
    Nem, jralesztem
    Ksznm
    20.599
    4.401 Kapott Kszi 3.395 Tmrt

A csszrnak eskdtek kivgzsk előtt az aradi vrtank

A magyar trtnelem nhny leghresebb alakja, a tizenhrom aradi vrtan hősiesen harcolt a szabadsgharc csatamezőin elfogatsuk utn azonban mindannyian eltltk a forradalmr kztrsasgprti kormnyt. A kihallgatsi jegyzőknyvekből s az utlagos beadvnyokbl kiderl, hogy nem volt annyira fekete-fehr az 18481849-es szabadsgharc, mint ahogyan azt a trtnelemknyvekben tantjk neknk.

Az 184849-es forradalom s szabadsgharc zrakkordjaknt a magyar haderő az oroszok előtt tette le a fegyvert Vilgosnl. Ez a Ferenc Jzsef szmra megalz aktus adta az utols lkst ahhoz, hogy a csszr a lehető legkegyetlenebb mdon torolja meg az "rul" magyar honvdtiszteken, hogy nem az osztrkoknak adtk meg magukat. Ha gy tesznek, azzal elismertk volna, hogy a szabadsgharc elbukott, gy azonban csak azt zentk, hogy az egyestett osztrk s orosz seregekkel a magyarok a ltszmhtrnyuk miatt kptelenek tovbb harcolni.
    A tizenhat vrtan

A magyar lzad hadsereg honvdtisztjei kzl 13-at vgeztek ki oktber 6-n, egyet a tizenhrmak előtt (Ormai Norbertet), kettőt pedig utnuk (Kazinczy Lajost, Kazinczy Ferenc kltő fit s Ludwig Haukot).

Kazinczy Lajos, Kazinczy Ferenc fia, szintn Aradon halt meg, a tizenhrom vrtan kivgzse utn
    Forrs: Wikimedia Commons

Az orosz cr, I. Mikls hiba krt kegyelmet az orosz fogsgba esett katonk szmra, a srtett Ferenc Jzsef egyik honvdtiszt bntetst sem enyhtette, pedig a tbornokok az utols pillanatig remnykedtek a kegyelemben. Egy fiatal minorita papot kldtek hozzm, aki igazn rtelmes ember s rdemds pap; megbztk, hogy holnap reggel jjjn el hozzm, s lsson el a szentsgekkel. Valban ne adnnak kegyelmet neknk?
    Az utols pillanatig olyan remnykedve bizakodom, hogy nem is tudom magam tengedni a hall gondolatnak
    rja Schweidel Jzsef a fogsgban kelt naplbejegyzsben, kzvetlenl az tlethirdets utn.
    Schweidel kincset rő naplja

Schweidel naplja egybknt a fogsg heteibe is rszletes betekintst nyjt a honvd vezrőrnagy, aki szintn Vilgosnl tette le a fegyvert, 1849. augusztus 25-től vezette a feljegyzseit. Napljbl megtudhatjuk, hogy az aradi fogsg korntsem olyan volt, mint ahogyan azt ma elkpzeljk: br alig kaptak kosztot az őrktől, s azt is csak pnzrt, ltogatkat fogadhattak, akik hozhattak nekik lelmet s ajndkokat. Olyan is akadt, hogy a porkolb elfelejtette bezrni az ajtt, a foglyok pedig tksznhettek egymsnak nmi eszmecsere cljbl. Kitartsra intettem teht a gyomromat, de megkrtem a foglrt, hogy legalbb egy szelet kenyeret s vizet hozzon; ez sem rkezett meg, de szrevettem, hogy a beszlgets utn elfelejtette bezrni az ajtt; este ht ra tjban aztn kimentem az ajt el, s a folyosn Lhner bajtrsamat pillantottam meg; trfsan megkrdeztem tőle, hogy neki is gy megy-e a sora, mint nekem, mert n a legjobb ton vagyok az hhall fel; ő pedig azt felelte:
    Testvr, nekem mg borom is van
    olvashat a naplban.
    Szivar, kolbsz s bor a brtnben

A honvdtiszteket eleinte kettesvel, majd egyesvel zrtk be, brtnk berendezse igencsak szegnyes volt (illemhelyisg pldul egyltaln nem volt, gy Schweidel a tvcsvnek tokjban knnytett magn hossz rk szenvedse utn).

Schweidel Jzsef rszletes naplt vezetett a fogsga alatt

A cellban egsz nap sttsg uralkodott, az osztrkoktl csak elvtve kaptak enni, viszont a mstl kapott lelemrt nem szltak. Schweidel szivarozott a brtnben, kolbszt evett, s bort ivott, termszetesen mindezt ismerőseitől kapta egy Nina Tni nevű futr segtsgvel. Augusztus 29-n a vezrőrnagy mg arra panaszkodott fogvatartinl, hogy rossz a kiszolgls, jszaka pedig azzal hborgatjk őket, hogy szksgk van-e valamire.
    Mindenki hitt a kegyelemben

Schweidel, mint ahogy a tbbiek is, az első hetekben mg kifejezett nyugalommal tűrte a fogsg napjait, mivel trsaival egytt az volt a meggyőződse, hogy a csszr kegyelme megmenti mindannyiukat. A 13 vrtan ugyanis a szabadsgharc előtt mind szolglatban lvő vagy frissen lemondott csszri s kirlyi tiszt volt, gy joggal remlhettk, hogy korbbi szolglataik jutalmul nem kapnak hallbntetst. Lzr Vilmos mg felesgnek is azt rta levlben, hogy gy hiszi, kegyelmet kaphatnak. Kedves szentem, Marim! Jer be hozzm, des lelkem, gy hiszem, megengedik a tbbit itt hallod meg: De jer kocsin, s hozd el a gyermekeket is. des lelkem, lgy erős mert gy hiszem, ez csak prba , s ha bekvetkeznk is a legiszonybb, akkor elg idő. Bennnket valamennyit hallra tltek, de gy hiszem, a kegyelem be fog kvetkezni. Idegenkedtek a kztrsasgprtiak radikalizcijtl

A kihallgatsok alatt a honvdtisztek rvelhettek a sajt tetteik enyhtsre ezt a lehetősget mind szban, mind rsban bősgesen ki is hasznltk. Ilyenkor persze mindenki az lett vlhetően mentő tnyezőket prblja kiemelni. A tbornokok is arrl tettek tanbizonysgot, hogy mindvgig hűek maradtak a csszrhoz s kirlyhoz, tbben azzal rveltek, hogy mr a szabadsgharc kezdete utn nem sokkal le akartak mondani a tisztsgkről, de krelmket nem brltk el. Ezt a momentumot a trtnelemknyvekben nem igazn emltik meg, pedig akkoriban az volt a jellemző, hogy tbb korbban csszrprti tiszt mr a forradalom alatt is nyugtalankodott a kztrsasgprti kormny radiklis intzkedsei miatt. A tizenhrmak előtt kivgzett Ormai pldul azt vallotta, hogy csupn szegnysgből szolglt (br ezt a kijelentst erős ktely fogadta, hiszen a tiszt elg gyorsan lpdelt felfel a rangltrn), s Nagysndor Jzsef is hasonlan rvelt. Vagyontalan lvn s a legcseklyebb jvedelemmel sem rendelkezvn megint knytelen voltam tnyleges szolglatba lpni, mert sem akkor, sem ksőbb nem volt md nyugdjrt folyamodni. A kikerlhetetlen szksgszerűsgnek meghajolva olyan helyzetbe kerltem, hogy fenn tudtam tartani magamat, s egyidejűleg azt is kiltsba helyeztk nekem, hogy ksőbb kvnsgomnak s gyenge egszsgemnek megfelelő polgri vagy bkealkalmazst kaphatok rja utlagos beadvnyban.

Nagysndor Jzsef nagybtyjhoz rt bcslevele
    Kaptam egy levelet Kossuthtl, de szttptem

Kiss Ernő a kihallgatsn arrl tanskodott, hogy lemondsi beadvnyt Kossuth nem volt hajland alrni, a paprrl azonban bizonytka nincs, mert azt dhben szttpte: Kaptam egy levelet Kossuthtl, de utbb, Aradon szttptem. Akkor intzte hozzm, amikor Debrecenben az v elejn elbocstsomat krtem. Ez a levl igen udvarias hang volt, de Kossuth hatrozottan kijelentette benne, hogy elbocstsomat sohasem fogja alrni. Ezt a levelet eredetiben nem mutathatom fel, de volt segdtisztjeim, az itt fogsgban levő Fedrigoni Kamill szzados s Medvetzky Bla kapitny, akik mindketten tudtak erről a levlről, s jelen voltak, amikor megsemmistettem, gondolom, nem fognak vonakodni, hogy lltsomat eskvel megerőstsk.

Thorma Jnos festmnye az aradi vrtankrl

Kiss utlagos beadvnyban arra is kitrt, hogy vezrőrnagyi kinevezst csak azrt fogadta el, mert Ferdinnd kirly elfogadta a Batthyny-kormny ltal benyjtott előlptetsi javaslatokat, s kihallgatsn kijelentette, hogy a mrciusi trvnyekre azrt tett eskt, mert az uralkod hivatalosan elismerte őket.

"Megjegyzem tovbb, hogy ha őfelsge az 1848. mrciusi trvnyeket nem szentesti, s a magyarorszgi hadsereget jogai megvdsre felszltja, ezredem lett volna az első, amely őfelsgrt utols csepp vrig harcolt volna; a hadseregben ezek az j trvnyek ugyanis nemcsak ellenrzst, hanem ltalnos felhborodst keltettek." A szabadsgharc nem Habsburg-ellenes lzadsknt, hanem a nemzet trvnyes jogainak megvdsrt indult,

a Batthyny-kormny knosan gyelt arra, hogy a forradalom első hnapjaiban az alkotmnyos kereteken bell, a Monarchia trvnyeit fel nem rgva jrjon el minden gyben.
    Damjanich levelből tanulhatnnak hazaszeretetet

A kegyelemhez fűztt remnyek ellenre az utols jszaka azzal telt, hogy mindenki elrendezte vilgi ingsgait: Bal Bni reformtus lelksz visszaemlkezseiből tudjuk, mi trtnt pontosan. Az j az utols intzkedsek jegyben telt el, mindegyik eltlt htramaradottjairl rendelkezett, bcsleveleket rt, melyeket nehz knnyek nlkl vgigolvasni. Damjanich ezenkvl gynyrű imt rt felesge vigasztalsra, mely a nemzet zvegynek ma is mindennapi imdsga. Mindenki a sajt mdjn bcszott el a szeretteitől, Lzr Vilmos levele az ő angyali nejhez, br Reviczky Mrihoz, Leiningen imdott Elizhez, Vcsey az ő Linjhoz s Damjanich imja mind mlt volna arra, hogy az iskols gyermekek tanknyvbe helyeztetvn a forr hazaszeretetet s nagy jellemet abbl tanuljk meg a gyermekek ().
    Damjanich trflkozott a hhrral

A lelksz elbeszlse szerint a vrtank kzl a legnyugodtabb Dessewffy Arisztid volt, akit a lelksz keltett fel zavartalan lmbl, krdsre pedig annyit mondott: azrt ilyen nyugodt, mert tiszta a lelkiismerete, s azzal felltztt, hatalmas szőke bajuszt huszrosan kipdrte, mintha csak nneplyre menne.

A goly ltali hall illusztrcija

Damjanich a kivgzskre Grazbl hozott hhrt megkrte: a trtt lbra legyen tekintettel, s a lehetősgekhez mrten vatosan bnjon vele. A tisztnek mg trflni is volt kedve: Bal tanvallomsa szerint, amikor a hhr azt mondta neki, hogy Excellencid meg lesz velem elgedve, csak ennyit vlaszolt mosolyogva:
    Maga tkfilk! Hogy lennk n megelgedve azzal, hogy felakaszt.
    Megalzbb hallnemet vlasztottak

Hibavalak voltak a csszrprti rvelsek, az Aradon fogva tartott 13 honvdtiszt mindegyikt kivgeztk ilyenkor ltalban goly ltali hallra tlik az egykor magasabb beosztsban szolgl katonkat, megszgyentsk cljbl azonban kilenc tisztet ktl ltali hallra krhoztattak, ami sokkal megalzbb volt a szmukra, mint ha agyonlőttk volna őket. Ngy tiszt tlett azrt vltoztattk meg, mert a rgtntlő brsg gy dnttt, bűneik kevsb voltak szmottevőek, mint a tbbiek.

Knezich Kroly, Nagysndor Jzsef, Damjanich Jnos, Aulich Lajos, Lhner Gyrgy, Pltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Kroly, Trk Ignc, Vcsey Kroly, Kiss Ernő, Schweidel Jzsef, Dessewffy Arisztid s Lzr Vilmos
    Forrs: Wikimedia Common

Kiss Ernőt vgl azrt tltk goly ltali hallra, mert nem veznyelt kzvetlenl csszri csapatok ellen harcol seregeket, Schweidel pedig majdnem megmeneklt (a vszbrsg kegyelmet javasolt szmra), de Haynau ktl ltali hallra tlte, amit vgl a felesge, Dominica knyrgsre vltoztattak meg goly ltali hallra. Dessewffy Arisztid vgl nem az oroszok, hanem a csszri csapatok előtt tette le a fegyvert, ezrt az ő tlett is enyhtettk, ugyanilyen okbl meneklt meg a ktltől Lzr Vilmos is.
    Mirt pont oktber 6-a?
    Ferenc Jzsef s Haynau azrt vlasztotta oktber 6-t a kivgzs napjul, mert egy vvel azelőtt ezen a napon trt ki a harmadik bcsi forradalom, amely majdnem egy hnapig tmogatta a magyar felkelst. Az itt lő magyar szimpatiznsok htrltatni akartk a szabadsgharc leversre indul bcsi seregeket, Ferdinndnak lruhban kellett elmeneklnie a vrosbl. Vgl oktber 26-n Windisch-Grtz s Josip Jelačić tbornokok vezetsvel a csszri csapatok megkezdtk Bcs ostromt, s 31-re megszlltk a vroskzpontot. A vros vdelmt Bem Jzsef vezette, akinek sikerlt elmeneklnie a vrosbl, a felkels tbbi kulcsfigurjt kivgeztettk.
    Tbben nem haltak meg az első lvstől

Oktber 6-n reggel fl hatkor hajtottk vgre az első kivgzseket: a falhoz lltott ngy tiszttel szemben 12 katona llt fel. Kiss Ernő kivtelvel rgtn a lvsek utn mindannyian holtan estek ssze. Kissnek csak a vllt rte az első lvs a sortűz utn az osztagbl kilptetett hrom katona vgzett a tbornokkal. Ha hihetnk Bardcz Sndor lelksz tanvallomsnak, aki Schweidellel polt j kapcsolatot utols napjaiban, akkor a vezrőrnagy sem halt meg rgtn, egy ismeretlen frfinek kellett egy tőrrel keresztlszrnia a szvt. Mint Bardcz elbeszlte, a ksrő papok is annyira meg voltak hatva a kivgzsnl, hogy nem bntk volna, ha őket is ott lvik agyon. A kivgzs utn egy ismeretlen r hazamenet karonfogta Bardczot, s azt mondta, hogy Schweidel nem halt meg a lvsektől, s ő szrta t mellt egy plca-tőrrel, s a szrs alkalmval is vonaglott!

Haynau 1850-ig volt Magyarorszg teljhatalm katonai parancsnoka, s mg akkor is azt hitte, hogy szeretik a magyarok
    Trk Ignc vrptsről olvasgatott

Hat ra utn akasztottk fel a "slyos felsgrulst" elkvető nyolc vrtant, lovag Pltenberg Ernőt, Lhner Gyrgyt, Knezich Krolyt, Nagysndor Jzsefet, grf Leiningen-Westerburg Krolyt, Aulich Lajost, Damjanich Jnost s grf Vcsey Krolyt. Utbbi kapta a legslyosabb bntetst mind kzl: vgig kellett nznie, ahogy trsait felakasztjk. A bitfhoz indul tisztek mind elbcsztak egymstl, neki azonban nem maradt senki, akitől elbcszott volna a legenda szerint megcskolta a halott Damjanich kezt, mielőtt az akasztfhoz ksrtk, m erre a meghat trtnetre nincs semmifle rsos bizonytk. Trk Ignc msodikknt kerlt sorra, de a hirtelen jtt szvroham megmentette a ktl ltali halltl. Kivgzse előtt vrptsről olvasgatott knyvet, Bal Bni szerint Vauban egyik munkjt.
    Pesten sokkal tbb a mrtr

Annak ellenre, hogy a vrtankat csak az 1867-es kiegyezs utn lehetett nyltan gyszolni, s emlkművet lltani a tiszteletkre, mr a kivgzs msnapjn gyszolk zarndokoltak a tragikus helysznekre.

Batthyny Lajos kivgzse
    Forrs: Wikimedia Common

A kivgzettek ruhi a hhrt illettk, testket pedig Haynau parancsra kzszemlre tettk elrettentsl, majd a sncrokban s a vesztőhelyen temettk el őket. Pesten egybknt ktszer annyi mrtrja volt a szabadsgharcnak, mint Aradon, 1848 s 1850 kztt 30 embert vgeztek ki a felkelsben val rszvtelk miatt. Pozsonyban 12, Kőszegen 8 ember esett a ldozatul a megtorlsnak, s az aradi vrtank kivgzsvel egy időben lőttk agyon Magyarorszg első felelős miniszterelnkt, Batthyny Lajost is.

Hasonl tmk:
      zenet idzse zenet idzse Jelentve

• Eddig 2 Felhasznl mondott ksznetet hasznosimre felhaszllnak ezrt a tmrt:

cipofuzo (2019-02-10),petrus2000 (2019-02-10)

Status
      cipofuzo's Avatar
      Regisztrlt tag
      Hozzszlsok
      29
      Halott Tmim
      Igen, Trlhető
      Ksznm
      1.158
      6 Kapott Kszi 6 Tmrt
      rlk, hogy kzszemlre tetted. Ksznm a munkdat...

Status
      cipofuzo's Avatar
      Regisztrlt tag
      Hozzszlsok
      29
      Halott Tmim
      Igen, Trlhető
      Ksznm
      1.158
      6 Kapott Kszi 6 Tmrt
      rlk, hogy kzszemlre tetted. Ksznm a munkdat...

• A kvetkező felhasznlk kszntk meg cipofuzo hozzszlst

hasznosimre (2019-02-11)

Jogosultsgok

• Nem nyithatsz j Tmt
    • Nem vlaszolhatsz a Tmban
    • Nem csatolhatsz llomnyt
    • Nem szerkesztheted a Hozzszlsaid
    •