Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 54 of 54
    Status
    hasznosimre's Avatar
    Szerkesztő
    Hozzszlsok
    31.255
    Halott Tmim
    Nem, jralesztem
    Ksznm
    21.284
    4.661 Kapott Kszi 3.609 Tmrt

A NASA forradalmi replőszrnyat fejlesztett ki

Az amerikai űrkutatsi hivatal s a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mrnkei az eddig megszokott tpustl merőben klnbző replőgpszrnyat ptettek sok szz egyforma ptőegysgből. A szrny repls kzben kpes vltoztatni az alakjt a krlmnyeknek megfelelően, illetve nagyban nvelheti a replőgyrts hatkonysgt azltal, hogy szmos, eltrő cl szrny alakthat ki az azonos ptőegysgek segtsgvel.

A hagyomnyos szrnyakkal ellenttben, amelyek klnll mozgathat felletek segtsgvel irnytjk a replő mozgst, a ksrleti szrny teljes egszben kpes deformldni.

A merev s hajlthat sszetevők knnyű, hlzatos struktrt alkotnak. Az ezekből ltrejvő szrny sokkal knnyebb, mint mai megfelelői, gy energiatakarkosabb a hasznlata. Hromszg alakban sszekapcsolt rudacskkat tartalmaz egysgekből pl fel, sszettelt tekintve pedig metaanyag vagyis a gumiszerű polimer stabilitst tvzi az aerogl rendkvli knnyűsgvel s alacsony sűrűsgvel, szmolnak be a fejlesztsről a Smart Materials and Structures cmű folyiratban.

Koncepcirajz a hasonl szrnystruktrj replőkről
    Fot: NASA Ames Research Center

Az egyik fejlesztő kutat elmondta, hogy a repls minden fzisa eltrő szrnyparamtereket kvn, gy a konvencionlis szrnystruktra szksgszerűen kompromisszumokra pl, s igazbl se a fel-, se a leszllshoz, illetve az utazshoz sem idelis teljes mrtkben. Ellenben egy szrny, amely folyamatosan vltoztatja az alakjt,

minden replsi fzisban kzel maximlis hatkonysggal műkdhet.

A szrny ptse

A szrnydeformci nem aktv motorok s kbelek rvn megy vgbe. Ehelyett a szrny passzvan, a vltoz aerodinamikai knyszerek hatsra vltoztatja az alakjt. Egy msik kutat elmondta a Phys.org-nak, hogy pontosan ugyanazokat a deformcikat kpesek automatikusan, beavatkozs nlkl megvalstani az j struktra rvn, amelyeket egybknt aktvan is clszerű lenne vgrehajtani.

Nhny vvel ezelőtt mr ptettek egy egymteres szrnyat, amely a tipikus replőmodellek mrettartomnyba esett, de most ezt tovbbvittk, s t mter hossz szrnyat alkottak, ami mr megfelel egy egylses replő szrnynak. Noha ezt a prototpust mg egyetemistk raktk ssze kzzel, a művelet ugyanazon ptsi fzisok sokszori ismtlsből ll, gy knnyen automatizlhat. A szrnyptő autonm robotok mr kszen is llnak a feladatra, de azokat egy ksőbbi tanulmnyban trjk a tudomnyos nyilvnossg el.

A ksrleti szrny tesztels kzben

Az ptőegysgek, amelyek nagyjbl kocka alakak, rudakkal az leik mentn, frccsntssel kszlnek, s mindssze 17 msodperc alatt ksz vannak. A ltrejvő hlzatos struktra sűrűsge mindssze 5,6 kilogramm kbmterenknt, mikzben pldul ugyanekkora trfogat gumi msfl tonnt nyom.

A kutatk elmondtk, hogy a mai replők hasonl alakjnak nem a hatkonysg, hanem a kltsgcskkents a fő oka. Viszont egyes kutatsok eredmnyei arra utalnak, hogy az egybeptett test s szrny hatkonyabb lehet, s e rendszer segtsgvel a mainl egyszerűbben felpthető.

Hasonl tmk:
    zenet idzse zenet idzse Jelentve

Status
    hasznosimre's Avatar
    Szerkesztő
    Hozzszlsok
    31.255
    Halott Tmim
    Nem, jralesztem
    Ksznm
    21.284
    4.661 Kapott Kszi 3.609 Tmrt