Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41
    Status
    hasznosimre's Avatar
    Szerkesztő
    Hozzszlsok
    31.257
    Halott Tmim
    Nem, jralesztem
    Ksznm
    21.260
    4.044 Kapott Kszi 3.132 Tmrt

A macskk mgikus dorombolsa az űrutazst is megknnyti

Jleső rzs, amikor a hzimacska odabjik az emberhez, s dorombolni kezd. A macskk dorombolst hallgatni nemcsak kellemes, megnyugtat lmny, hanem a kutatsok szerint gygyt hats is. A nyugtat, mormog hangot a gge ritmikus rezgsvel keltik.
    A macskk nem csak jkedvkben dorombolnak

Sok tanulmny igazolja, hogy a dorombols gygyt erejű. A macskk dorombolsnak tbb oka lehet,

leggyakrabban rmkben, ritkbban fjdalmukban teszik ezt.

Dorombolnak simogatskor, llvakarskor, vagy amikor lelmet krnek, esznek, vagy ha elalszanak, knyelemben s biztonsgban rzik magukat.

Kevsb ismert tny, hogy fjdalom, stressz esetn is dorombolnak a macskk.

Amikor pldul llatorvoshoz viszik, ami azzal jr egytt, hogy kiszaktjk a megszokott komfortznjbl, utaztatjk, majd az orvos vizsglja, esetleg szurklja, ilyenkor az llat a dorombolssal nyugtatja magt.
    A dl-amerikai esőerdőkben honos jagur kivtelvel minden macskafle kpes a dorombolsra.

Első hallsra gy tűnhet, hogy az sszes macska ugyangy dorombol, m ha az embert tbb hzi kedvenc veszi krl, knnyű felfedezni, hogy valjban mindegyik mskpp.
    A mgikus gygyt macskadorombols

A macskk időknt kpesek gy dorombolni, hogy az az emberi fl szmra kellemetlen. Nhny tuds ezt az jszltt srshoz hasonltja.

Ez a nyomatkos krst kifejező dorombols.

A macskk ehhez a tpus dorombolshoz mg vokalizcit is hozzadnak egy kiltst, vagy nyvogst -, mintegy nyomatkosan krve a vlaszt a gazditl arra, hogy szksgem van valamire!".

A macskk dorombolsnak frekvencija 25 s 150 hertz kztti
    Kedvencnk dorombolssal hvja fel a figyelmet szksgleteire, kvnalmaira, vagy egyszerűen csak gy tudatja, hogy ltezik. A kiscick dorombolssal tudatjk anyjukkal, hogy minden rendben, ő pedig ily mdon nyugtatja meg őket.
    Mr a ktnapos klykmacska is dorombol.

Sok tanulmny kszlt a dorombolsrl, s megllaptottk, hogy a dorombolsnak gygyt ereje van. A dorombols frekvencija 25-150 hertz kztti, a 25 hertz felhangja megegyezik egy alapjraton zemelő dzelmotorval.
    A dorombols frekvencija terpia a macsknak, cskkenti a fjdalmat, segti az izomsrlsek gygyulst s a csontok sszeforradst. A dorombols tovbbi rdekes hatsa a csontsűrűsg megőrzshez val hozzjruls.Mindez annak ellenre is igaz, hogy a macskk idejk nagyobb rszt alvssal vagy pihenssel tltik, s a csontsűrűsg megőrzshez mozgsra van szksg. A dorombols gygyerejvel magyarzhat, hogy műtt utn a cick hamarabb talpra llnak, mint a kutyk.
    Dorombolsterpia a kozmonautknak a slytalansg kros hatsai ellen

A dorombolsterpit" bizonyos tpus srlsek esetben embereknl is alkalmazzk, hogy gyorstsk a gygyulst. jabban az űrhajsoknak javasoljk, hogy a slytalansg krlmnyei kztt ezzel segtsk megtartani a csontsűrűsget s izomtmeget, a hosszabb űrbli kldetsek idejn.
    A slytalansg szmos kedvezőtlen lettani hatsa kzl az egyik a csont- s izomtmeg-vesztesg.

Az agykreg nem kap megfelelő ingerleteket a zsigerektől, vzrendszertől, izomzatbl, vagy amit kap, az nem egyezik meg azzal, amit az egyenslyszerv kld. A Fldn a gravitci miatt a vr slypontja a test als rszre esik, a slytalansg llapotban viszont a felső rszre 1,5 literrel tbb vr ramlik a fej fel -, ami azzal jr, hogy a vese tbb vrt kap, mire intenzvebb vlik a vesekivlaszts s ezltal a kalciumrts.
    A kalciumveszts pedig csontritkulshoz vezet.

Ezrt nagyon fontos feladat olyan mdszerek kifejlesztse, amelyek ezt a kedvezőtlen fiziolgiai hatst cskkentik, klnsen az egyre hosszabbra tervezett űrutazsok sorn. A macskadorombols ennek lehet az egyik eszkze.
    Inkbb izomremegs, semmint vokalizci

Kedvencnk a megnyugtat hangot a gge ritmikus rezegtetsvel kelti. A macska agya a megfelelő hangulati helyzetben jelet kld a ggnek s a rekeszizomnak, mire a rekeszizom sszehzdik s megfkezi a lgramlst, majd elernyed, s jra keresztlengedi a levegőt.
    Az sszehzds a hangszalagokat rvid időre elszeparlja, ami lehetőv teszi, hogy a dorombols killegzsnl s bellegzsnl is műkdjn.

Technikailag a dorombolst inkbb izomremegsnek, mintsem tnyleges vokalizcinak kell tekintennk.

Amikor a macska dorombol, az llatorvos nehezen hallja a szvhangokat, ezrt szoktk vizsglat kzben kinyitni a csapot, mert a foly vz hangja szinte nyomban meglltja a kis cicamotort". Szmos tanulmnyban kimutattk, hogy akinek van macskja, annl 40%-kal kisebb a szvroham valsznűsge, mint annl, akinek nincsen.
    A rendszeres macskadorombols a kutatsok szerint cskkenti a vrnyomst s az rrendszeri betegsg kockzatt,

valamint az anyamhben lvő magzatra is nyugtat hatst gyakorol. gy tűnik, a hzi macskk leginkbb azrt nyvognak, hogy az emberekkel kommunikljanak, ugyanis ha a vadonban vannak, ezt szinte sose teszik ms macskkkal.

Hasonl tmk:
    zenet idzse zenet idzse Jelentve

Status
    hasznosimre's Avatar
    Szerkesztő
    Hozzszlsok
    31.257
    Halott Tmim
    Nem, jralesztem
    Ksznm
    21.260
    4.044 Kapott Kszi 3.132 Tmrt